Püf Noktalar

Logo’da Kayıtların Kilitlenmesi

posted by Logo 23/07/2019
Logo’da Kayıtların Kilitlenmesi

Logo yazılıma girilen kayıtlar belli bir süre sonrası otomatik olarak kilitlense ve kilit kaldırma yetkisi olmayan kullanıcılar bu girilen kayıtlarda her hangi bir değişiklik yapamasa; ancak kilit kaldırma yetkisi olan bir yetkin kullanıcı tarafından o kaydın kilidi kaldırıldıktan sonra değişiklik yapılabilse böylece geriye dönük kayıt değiştirme olayı kontrollü bir hale getirilse güzel olmaz mı?

Eğer cevabınız evet ise işin püf noktası bu yazımızda olacaktır.

Size özel yapılacak bir görev tanımlaması ile Logo yazılım içinde girilen kayıtların belli bir süreye göre kilitlenmesi sağlanacaktır. Örneğin satış faturaları girildikten sonra üzerinden 2 gün geçince otomatik olarak kilitlensin derseniz fatura girişinden sonra 3 gün geçince girilen kayıt otomatik olarak kilitli hale gelecektir. Kullanıcının kilit kaldırma yetkisi de sistem yönetimi tarafından alınırsa böylece o kaydın üzerinde her hangi bir değişiklik, iptal işlemi yapılamaz. Peki, gerçekten değişiklik yapma ihtiyacı olursa ne yapabiliriz? Bu durumda kilit kaldırma yetkisi olan yetkin bir kullanıcı belki muhasebe şefi ya da muhasebe müdürü kimse artık o kayda ait kilidi kaldırır ve değişiklik yapılabilir duruma gelinir.

Burada hangi kayıtlara otomatik kilit konulsun ve hangi süreler ile konulsun bunları tamamen siz belirliyor olabileceksiniz. Daha kontrollü ve takip edilebilir bir çalışma şekli oluşturmak isterseniz; bu çalışma size yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Bunlarda İlginizi Çekebilir