Teknik Destek

Veri Tabanı Yedeklemesi

posted by Logo 20/07/2019
Veri Tabanı Yedeklemesi

Logo yazılımı çok verimli kullanıyoruz, kayıtlarımızı günlük girip her türlü analizi yapıyor ve raporlarımızı hazırlıyoruz. Hülasa kendimize güzel bir sistem kurmuşuz. Bu kazanımları kaybetmek istemeyiz değil mi? O zaman mutlaka veri tabanı yedeklerimizi düzenli ve sağlıklı bir şekilde almamız lazım.

Bu yedekleme; Logo programının kendisinin yedeklenmesi değil kullanmış olduğu veri tabanının yedeğinin alınmasıdır, diye düşünebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz veri tabanı yönetim sistemi MS SQL Server ise aynı zamanda standart lisanslı ise o zaman bu yedekleme sistemi SQL Server üzerinden yapabilirsiniz. Yedekleri ister günlük isterseniz saatlik yedekler olarak ayarlayabilirsiniz. Böylelikle yaşanması muhtemel olumsuz bir durumda almış olduğunuz ilgili yedeği kullanarak geri dönüş yapabilirsiniz.

Peki SQL Server standart değil Express (ücretsiz) sürüm olursa ne yapabiliriz? Burada windows’un zamanlanmış görevlerini kullanarak yedek alması için bir SQL script’ini çalıştırarak veri tabanı yedeğini günlük olarak alabiliriz.

Veri tabanı yedeği çok önemli bir konudur; lütfen gereken hassasiyeti gösterelim.

Bunlarda İlginizi Çekebilir