Püf NoktalarTeknik Destek

Negatif Stok Seviye Kontrol Hatası

posted by Logo 19/07/2019
Negatif Stok Seviye Kontrol Hatası

Logo kullanırken arzu edersek malzemenin negatife düşmesini engelleyebiliyoruz. Böylelikle stokta olmayan (Logo stok) malzemelerin satışını daha doğrusu çıkışını önlemiş oluyoruz. Böyle bir durumda satışı hazırlayan arkadaşımız depoda malzeme var, lakin sistem izin vermiyor diyerek kapımızı çalıyor.

Zaten bizim istediğimizde bu, fiilen depoda olan stok, Logo’da yoksa; çıkış olmasın, sebebi araştırılsın ve çözüme kavuşturulsun. Bu kontrolü yapmadığımız takdirde stoklarımızın ciddi şekilde negatife düştüğünü görüyoruz. Daha sonrasında bunları toparlamak zor olabiliyor. Hatta o şekilde bırakarak çalışan firmalar bile olabiliyor.

Stoklarımızın negatifte olması özellikle maliyet hesaplamalarında karşımıza çıkabilmektedir. Kesin çıkar diyemeyiz; kullanılan maliyet tipi; eldekilerin ortalaması, FİFO, LİFO gibi maliyet tipleri ise bunlarda karşımıza çıkar. Karşımıza çıktığında maliyet işlemleri tamamlamamızı engel olmaktadır. Sağlıklı maliyet hesaplaması yapamazsak, sağlıklı bir envanter çıkaramayız.

Bu girişten sonra asıl konumuza gelelim. Stokların negatife düşmesini istemiyoruz. Stoku negatife düşüren bir çıkış hareketidir. Yani giriş hareketi ile stok negatife düşmez. Negatiften kurtulur. Misal; A malzemesinin Logo stok miktarı -5 olsun. Parametrede negatife düştüğü zaman işlem durdurulacak olsun. 2 adet alım irsaliyesi alım yaparsak stok -3 olur. Stok eksi olmaya devam eder, ama eksi olan miktar azalır.

Peki Logonun hatası nedir? Yukarıdaki misalden devam edersek 2 adet alımı ekledim hiçbir sorun yok. Sonrasında bu kaydı bir şekilde değiştirip kaydetme ihtiyacım olursa negatif hatası veriyor.

Hülasa, giriş kaydı eklenirken negatif uyarısı alınmıyor ve doğru çalışıyor. Sonrasında eklenen kayıt değiştirilip tekrar kaydedildiğinde negatif uyarısı alınıyor. Bu Logo yazılımın bir hatası. Hatayı kendilerine ilettik, çözümü için takipteyiz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir