Püf NoktalarTeknik Destek

Logo’da Sayım Fazlası Fişlerinde Maliyet Hatası

posted by Logo 19/07/2019
Logo’da Sayım Fazlası Fişlerinde Maliyet Hatası

Logo’da maliyet hesaplaması yaptığımız zaman kullandığımız maliyet türüne göre çıkış fişlerine maliyet ataması yapmaktadır. Çıkış fişlerinden olmayan lakin yine maliyetlerin sistem tarafından belirlenmesi gereken giriş fişlerinden biri olan sayım fazlası fişlerine de maliyet ataması sistem tarafından yapılmaktadır.

Sayım fazlası fişi girildi ve maliyet ataması yapıldı lakin bu maliyet ataması yapıldıktan sonra maliyetin değişmesine sebep olacak bir hareket gerçekleştiğini düşünelim. Normalde olması gereken tekrardan maliyet çalıştırılır, olması gereken maliyet gerekli çıkış ve girişlere yansıtılır. Sayım fazlası ile oluşan fişlere; daha önceden maliyet yazılmış ise tekrardan maliyet çalıştırdığınız zaman; maliyetin değişmesine rağmen sayım fazlası fişindeki maliyet/fiyat kısmına dair herhangi bir değişiklik olmadığını göreceksiniz.

Maliyet çalıştırma işlemi gerçekleştirilirken filtre ekranından “Malzeme Hareket Fiyatı : Hepsi” seçilmesine rağmen istenilen değişiklik yapılmamaktadır. Sayım fazlası dışındaki diğer fişlerde maliyetlerin değiştiği, haliyle bir sorun yaşanmadığı görülmüştür.

Son olarak ilgili sayım fazlası fişine girip; ilgili malzeme satırı üzerinde birim fiyat kısmına gelip “F10” dediğinizde karşınıza çıkan ekranda “Eldekilerin Ortalaması” seçeneğine tıklayarak doğru maliyet/fiyat atamasının yapıldığını göreceksiniz. Yani maliyet çalıştırarak yapılamayan şeyin; ilgili malzeme fişinde elle yapılmak istendiğinde gerçekleştiğini göreceksiniz.

Bu sorun en kısa zamanda Logo’ya iletilecek, düzeltileceği versiyon takip edilip; siz değerli okuyucularımıza bilgi verilecektir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir